The Boxtrolls 2014
دوبله

غول های جعبه ای

7,001 تومان 7,000 تومان

خلاصه داستان : پسرک داستان به نام “اِگز” از زمانيکه تنها دو ساله بوده با غولهای جعبه ای زندگي می کند. والدين جديد او يک غول دراز و لندوک به نام “فيش” و “شوی” خپل و کودن …

Product Description

The Boxtrolls 2014

غول های جعبه ای – محصول ۲۰۱۴

ژانر :  ماجرایی ، کمدی

امتیاز : ۶٫۸ از ۱۰

کیفیت دوبله : ۱۰۸۰p  (زبان: ۲زبانه فارسی و انگلیسی)

خلاصه داستان : پسرک داستان به نام “اِگز” از زمانیکه تنها دو ساله بوده با غولهای جعبه ای زندگی می کند. والدین جدید او یک غول دراز و لندوک به نام “فیش” و “شوی” خپل و کودن هستند. اِگز از زندگی در غار زیرزمینی که غولهای جعبه ای به عنوان محل زندگی و کار خود از آن استفاده می کنند راضی است تا اینکه سر و کله “آرچیبالد اِسنَچِر” پیدا می شود. آرچیبالد اِسنَچِر ، “قرمز کلاهی” است که حاضر است در ازای خواسته اش ، شهر “چیزبریج” را از تهدیدهای شبانگاهی خلاص کند. خواسته او پذیرفته شدن در حلقه نخبگان “سفید کلاه” به رهبری “لُرد پورتلی رایند” است. …

محصولات پیشنهادی :

کارگردانان : Graham Annable , Anthony Stacchi

نویسندگان : Irena Brignull , Adam Pava

صداپیشگان : Ben Kingsley , Jared Harris , Nick Frost

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

The Boxtrolls 2014

بعد از اکران انیمیشن «فیلم لگوها / The Lego Movie» در ماه فوریه، «غول‌های جعبه ای/The Boxtrolls» بهترین انیمشینی است که [امسال] روی پرده نقره ای سالن‌های سینما رفته است. «غول‌های جعبه ای» انیمیشنی با طعم بریتانیایی است که برای ساخت آن از تکنیک [۱]stop motion سه بعدی استفاده شده است. «غول‌های جعبه ای» برای بیان داستان، الهام گرفته خود از تارزان، درباره پسرکی که توسط موجوداتی به نام باکسترول ها (غول‌های جعبه ای) بزرگ می‌شود، کاری بیش از تقلید حرکات یک مونتی پایتون[۲] کوچولو انجام می‌دهد. با بهره بردن از بهترین انیمیشن، مجموعه ای از صداهای موثر و فیلمنامه ای که تنها در اواخر فیلم، وقتی که مجبور به تصمیم گیری می‌شود، کمی ضعیف می‌شود، «غول‌های جعبه ای» سرگرمی خوبی را به بچه های بزرگ‌تر و والدینی که آن‌ها را همراهی می‌کنند پیشکش می‌کند.

The Boxtrolls 2014

غول‌های جعبه ای چه کسانی هستند؟ موجودات عجیب و دیو مانندی که جعبه‌ها را به عنوان لباس می‌پوشند و شب‌ها خیابان‌ها را جست و خیز کنان در جستجوی خرت و پرت می‌کاوند. چشمان پهن و برافروخته و ظاهر پژمرده و نزارشان انسان‌ها را می‌ترساند و تا دلتان بخواهد شایعات ناخوشایند درباره‌شان درست شده است: آن‌ها بچه‌ها را می‌دزدند، آدم‌ها را می‌خورند و جایی زندگی می‌کنند که در آن استخوان‌های قربانی‌هایشان همچون کوهی روی هم تلنبار شده است. اما در حقیقت آن‌ها موجودات آرامی هستند که ترجیح می‌دهند به جایی این که کسی را بترسانند خودشان پنهان شوند. زبانشان انسان را یاد صداهایی می‌اندازد که جاواها (Jawas) در اولین فیلم «جنگ ستارگان / Star Wars» از خود در می‌آوردند می‌اندازد؛ در واقع ممکن است به خود بگوییم که باکسترول ها همان جاواها، منتها بدون رب دشامبر، هستند.

The Boxtrolls 2014

پسرک داستان به نام اِگز (با صدای آیزاک هِمِستِد رایت) از زمانی که تنها دو ساله بوده با غول‌های جعبه ای زندگی می‌کند. والدین جدید او یک غول دراز و لندوک به نام فیش (با صدای دی بِرَدلی بِیکِر) و شوی (shoe) خپل و کودن (با صدای اِستیو بِلام) هستند. اِگز از زندگی در غار زیرزمینی که غول‌های جعبه ای به عنوان محل زندگی و کار خود از آن استفاده می‌کنند تا قبل از آمدن آرچیبالد اِسنَچِر (با صدای بن کینگزلی) راضی است. آرچیبالد اِسنَچِر، «قرمز کلاهی» است که حاضر است در ازای خواسته‌اش شهر چیزبریج را از تهدیدهای شبانگاهی‌اش خلاص کند. خواسته او پذیرفته شدن در حلقه نخبگان «سفید کلاه» به رهبری لُرد پورتلی رایند (با صدای جَرِد هَریس) است. وقتی که اِسنَچِر پیمان سفت و سختی با پورتلی رایند می‌بندد، کمپینش علیه غول‌های جعبه ای را شروع می‌کند (اسیرشان می‌کند و وادارشان می‌کند تا در کارگاهش جان بکنند)، اما نقش اِگز یا دختر پورتلی رایند به نام وینی (با صدای اِل فَنینگ) را دست کم گرفته است.

The Boxtrolls 2014

جنبه های تمثیلی «غول‌های جعبه ای» روشن است، اما این جنبه‌ها برای فیلمی که مخاطبش کودکان هستند نامناسب نیست. نگرانی‌های پیش پا افتاده حاکم چیزبریج ناکارآمدی حکومت را نشان می‌دهند. چرا با پولی که می‌شود یک قالب پنیر عظیم خرید یک بیمارستان جدید برای کودکان ساخت؟ در واقع این کارها برای عوام فریبی و جذب آرای بیشتر انجام می‌شوند[۳]. در فیلم همچنین پیام مثبتی در موافقت با این گفته وجود دارد که تو می‌توانی هرکسی یا هر چیزی که می‌خواهی باشی؛ دیگران نمی‌توانند محدودیت‌هایی را بر تو تحمیل کنند.

زیبایی بصری تکنیک stop-motion فیلم به قدری متفاوت است که آن را از تمام انیمیشن‌های ساخته شده توسط استودیوهای پیکسار/دریم وُرکس تاکنون متمایز می‌کند. کاراکترهای انسانی کمی ظاهر اغراق شده موجودات خمیری را دارند و غول‌های جعبه ای قیافه عجیبی دارند ولی اصلاً برای بچه‌ها ترسناک نیستند. طراحی صحنه دقیق جوی را ایجاد می‌کند که شبح وارتر از اغلب انیمیشن‌های ژنریک است. هر دو کارگردان این اثر، گِراهام آنابِل و آنتونی اِستاچی، با سابقه ای غنی در زمینه ساخت انیمیشن سراغ «غول‌های جعبه ای» آمده‌اند. آنابِل در پروژه های «کورالاین / Coraline» و «سوپر نورمن / ParaNorman» کار کرده است و اِستاچی در « مورچه ای به نام زی / Antz» و «جیمز و هلوی غول پیکر / James and The Giant Peach» شرکت داشته است.

The Boxtrolls 2014

گرچه به لحاظ فنی این فیلم آمریکایی است، اما حس و حال بریتانیایی دارد. تقریباً همه (از جمله اِل فَنینگ) با لهجه بریتانیایی صحبت می‌کنند. نیک فِراست و سایمون پِگ، دو تن از سلاطین کمدی انگلیسی، کار صداگذاری را انجام داده‌اند. و ردپای مونتی پایتون در جای جای فیلم دیده می‌شود. نظرتان راجع به وزن یک تنی یا آهنگ پایانی نوشته شده توسط اِریک آیدِل یا صحنه فوق‌العاده ای که مستقیماً از هجو آقای کروسوت در فیلم «معنای زندگی؟/The Meaning of Life» برداشته شده است و در این فیلم در جای کاملاً متفاوتی به کار رفته است چیست؟

گرچه داستان خوب، کار صداگذاری عالی (به خصوص کار بِن کینگزلی به عنوان اِسنَچِر شرور) و جلوه‌ها تأثیرگذار هستند، اما جذابیت کلی به وسیله ماهیت یبس شخصیت اصلی از بین رفته است. به بیان ساده تر، اِگز اصلاً جذاب نیست. اثر چندانی بر جای نمی‌گذارد. وینی بهتر از او نیست. از آنجا که این دو نماینده کانون عاطفی «غول‌های جعبه ای» هستند، این لرزش قابل توجهی است که مانع از صعود فیلم به اِشِل بالاتر فیلم‌های انیمیشنی می‌شود. «غول‌های جعبه ای» جالب است و می‌تواند بچه‌ها و بزرگ‌ترها را سرگرم کند ولی نمی‌توان آن را اثری شاخص، انقلابی یا به یاد ماندنی قلمداد کرد.

——————-

[۱] تکنیکی که باعث می شود که شئی که با دست به حرکت درآمده طوری دیده شود که انگار خودش حرکت کرده است.

[۲] نام یک گروه طنز انگلیسی است که کار خود را در سال ۱۹۶۹ آغاز کرد.

[۳] نمونه اش توزیع سیب زمینی بین مردم توسط دولت قبلی در زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم بود.

منبع : سایت نقد فارسی

محصولات پیشنهادی :